AKGÜN Klinik Asistan
Yayınlanma Tarihi: 24.07.2013 | Son Güncellenme Tarihi: 15.11.2013

klinikasistanSağlık kurumlarında son yıllarda tüm süreçlerin dijital ortamda yönetilebilir olması hepimizce kabullenilen bir durum haline gelmiştir.

Akgün Klinik Asistan ürünü; HBYS ile entegre çalışan, HBYSde yer alan süreçleri mobil ortama taşımayı hedefleyen özel bir yazılım ve donanım bütünüdür. Şöyle ki Klinik Asistan yüklü tablet cihazlar aracılığıyla hastane çalışanları (doktorlar, hemşireler vs.) çok kolaylıkla ve rahat bir şekilde poliklinik ve servislerde bulunan hastalarını muayene edebilir, tanı belirlenmesi, öntanı, ana tanı gibi tanı atamalarını yapabilir, gerekirse ilaç, sarf, laboratuvar tetkik analizlerinde ve bu gibi muayene süreçlerinde de uygulama hastane çalışanına birçok kolaylıklar sağlamakta.

Klinik Asistan basit ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde medikal işlemleri en az girdi dahil ederek sonlandırabilmesine yardımcı olmaktadır. Veri girişleri için önceden tanımlanmış olan sık kullanılan metin ve oğelerin ekranlara ilave edilmesi kullanımı daha da kolaylaştırmakta ve bunlar sayesinde artık kullanıcı sanal klavye kullanmadan sadece birkaç tıklamayla istediği bilgiyi HBYS tarafına kaydedebilmektedir. Aynı zamanda ekranlarda daha çok kısa listeler ve anlaşılır geniş boyutlu kullanıcı arayüz komponentlerinin (buton, metin alanları, fontlar vs.) kullanılması da bu süreçlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasını mümkün kılmaktadır. Uygulama genelinde sağ üst köşeden istediğiniz zaman erişebileceğiniz menü sayesinde hızlı bir şekilde ekranlar arası geçişler yapılabilinmekte.

Görüntü, Ses ve Not özellikleri aracılığıyla personel hastanın şikayet, teşhis, tedavi planı, order vs. gibi bilgilerinin hem de görsel ve visual olarak kaydını yapabilmektedir. Bu kayıtlar daha sonra başka personeller tarafından incelenerek daha kısa bir zamanda hastanın durumundan haberdar olmasına yardımcı olacaktır.

Uygulama mobil tablet cihazlarında çalışabildiği için uygulamanın çalışması için sadece HBYS ağına bağlantısı olması veya herhangi 3G veya WiFi ağlarına bağlı olması yeterli olacaktır. Bu özellik sayesinde personel istediği yerden hastasının günlük tedavi planı, verilen ilaçlar, yapılan muayene, tetkik, laboratuvar sonuçlarını takip edebilecek ve aynı zamanda radyoloji modül entegresi sayesinde hastasının PACS görüntülerine mobil ortamda erişebilecektir.

Akgün Klinik Asistanının piyasada bulunan diğer ürünlerden en önemli üstünlüğü neredeyse bütün tabletlere kurulabilmesidir,  şöyle ki uygulama iOS, Android, Blackberry Tablet OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Artık yüksek maliyetli medikal cihazlara gerek kalmadan hastane çalışanları günlük kullanmakta oldukları tabletlere bu uygulamayı yükleye ve evden veya bulunduğu herhangi yerden hastalarının durumlarını takip edebileceklerdir.


ÜST

Akgün Yazılım © 2021