AKGÜN Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS)
Yayınlanma Tarihi: 24.07.2013 | Son Güncellenme Tarihi: 08.11.2018

ailehekimligibilgisistemiAile Hekimliği uygulamasının temelinde Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın Sağlık Veri tabanını oluşturarak Sağlık politikaları karar vericilerine yardımcı olmak amacıyla  “BİLGİ SİSTEMLERİ YAZILIMLARI” kullanılmaya başlanmış ve bu amaçla Sağlık Bakanlığı tarafından “ELEKTRONİK SAĞLIK KAYDI VERİTABANI” (ESK) oluşturulmuş bu alana Veri gönderimi ile ilgili standartlar hazırlanarak yayımlanmıştır.

Bu standartların yayımlanmasından sonra Sağlık Bakanlığı yol gösterici olarak Aile Hekimliği Bilgi Sistemi yazılımı hazırlatarak Aile Hekimlerinin kullanımına vermiş ve bu konudaki öncülük görevini yerine getirmiştir. Daha sonrasında ise Aile Hekimliği Bilgi Sistemleri yazılımlarının ticari kuruluşlar tarafından geliştirilerek piyasaya sunulmaya başlanmıştır.

Akgün Bilgisayar olarak bizlerde 2009 Nisan ayından bu yana AKGÜN AHBS yazılımını geliştirmeye başladık ve bugüne kadar geçen süreçte ise yazılımı tamamlayarak kullanıma hazır hale getirdik. AKGÜN AHBS yazılımı yeteneklerine gelince piyasada bulunan diğer aktörlerle kıyaslandığımız zaman her şeyden önce AKGÜN yazılım olarak Türkiye piyasasındaki geniş hizmet ağımız ve iş tecrübemiz bizlere her zaman gurur vermiştir. Buradan aldığımız güç ve destekle her şeyden önce kullanıcı dostu ( user friendly) bir yazılım gerçekleştirmek, kullanıcının isteklerine en kısa sürede cevap verebilmek. Aile Hekimliği uygulamasının gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla yola çıktık.

Bugün geldiğimiz son noktada hazırlanan AKGÜN AHBS yazılım uygulaması

  1. Veri tabanı olarak bugüne kadar Türkiye’deki yazılımlar içerisinde tek ORACLE veri tabanı kullanan yazılımdır.
  2. Yazılım açılış sırasında kullanıcıya günlük İş listesini hatırlatarak başlamakta ve kullanıcının günlük iş planını kolaylıkla uygulamasına yardımcı olmaktadır.
  3. AKGÜN AHBS açılış sırasında Aile Hekimine uyarı mesajı vermekte ve eksik alanları hatırlatmaktadır.
  4. Yazılım kullanıcıya menüler arasında veya yapmakta olduğu işlemler sırasında veri tabanı ve yazılım özellikleri sebebiyle hızlı geçiş imkânı sunmaktadır.
  5. Yazılım Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıcıdan istenen Form, Doküman ve Defterleri hazırlayarak kullanıcıya kullanım kolaylığı sağlayarak zamandan tasarruf etmesini sağlamaktadır.
  6. Yazılım Aile Hekiminin yapmakta olduğu muayene, izlem hizmetleri sırasında Sağlık Bakanlığınca istenen standartlara ek olarak Hekimin ihtiyaç duyduğu alan ve dokümanlara kayıt yapmasına bu kayıtları yazdırabilmesine imkân tanımaktadır.
  7. Yazılım kullanıcının her alana girdiği verileri daha sonra raporlama ve istatistik amaçlı sorgulayabileceği alanları esnek bir sorgu yapısı sunmaktadır.
  8. Kullanıcının Sağlık Bakanlığında bulunan “ELEKTRONİK SAĞLIK KAYDI VERİTABANI” (ESK) uygulamasına sorunsuz olarak verileri transfer etmesine imkân sağlayacak gönderim alanı mevcuttur.
  9. Yazılım Sağlık Bakanlığınca belirlenen standart olan “ULUSAL SAĞLIK VERİ SÖZLÜĞÜ ( USVS 1.1 sürümü )” nde tanımlanan Minimum Sağlık Veri Setlerine, ( MSVS ) Veri Alanlarına sorunsuz veri gönderme yeteneğine sahiptir.

Aile hekiminizi http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF): http://www.ahef.org.tr/Anasayfa.aspx

Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Sayfası: http://www.ailehekimligi.gov.tr/


ÜST

Akgün Yazılım © 2021