AKGÜN Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi (PACS)
Yayınlanma Tarihi: 24.07.2013 | Son Güncellenme Tarihi: 08.11.2018

GoruntuArsivlemePACS (Görüntü arşivleme ve iletişim sistemi) tıbbi görüntülerin elektronik ortamda depolanması, okunması, dağıtımı ve elektronik ortamda sunumu için kullanılan tüm yazılım ve donanım birimlerinin ortak adı olarak son yıllarda maliyet odaklı çalışma, verimlilik, çalışmalarda hız kazandırmak adına sağlık sektörünün gözdesi haline gelmektedir.

Görüntü arşivleme ve iletişim sistemi;  medikal cihazlar (modalite), PACS sunucu ve iş istasyonu bilgisayarlar, ağ iletişim protokolleri, CD-DVD Yazma üniteleri, Dicom Printer vb. birçok yapıdan oluşur.

AkPACS’ ın tıbbi görüntülerin arşivlenmesi ve iletişiminde kullandığı çözümler, uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanmış ve sağlık kurumlarında kullanılmaya başlanmıştır. AkPACS; sağlık kurumlarında tüm süreçleri sağlıklı bir şekilde yönetebilmek için aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır;

AkPACS Server

AkPACS Server DICOM 3.0 formatında her türlü dijital modaliteleden gelen görüntüler PACS sunucusunda arşivlenir. Arşivlenen görüntüler AkPACS İş İstasyonlarına DICOM Query/Retrieve özelliği ile gönderilir. PACS sunucusu üzerindeki görüntülere AkPACS WADO  üzerinden de intranet ve internet üzerinden erişilebilmektedir. Diğer üreticilerin İş İstayonları ile AkPACS Server sorunsuz çalışabilmektedir.

Kayıpsız sıkıştırma özelliği sayesinde görüntüler sıkıştırılarak sunucu üzerinde fiziksel kapasitesinin ortalama 3 katı oranında arşivleme yapılabilmektedir. PACS sunucusuna gelene görüntüler tanımlanan kural çerçevesinde otomatik olarak farklı iş İstasyonuna ve PACS sunucularına otomatik olarak gönderilebilmektedir.

PACS sistemine gelen RIS ile eşleşmeyen hasta bilgileri eşleştirilerek RIS üzerinden görüntülere erişilebilmektedir.

AkPACS Server farklı sistemler ile entegrasyonunu katılım sağladığı IHE organizasyonunda yaptığı testler sonucunda yeterlilik onayı alarak belgelendirmiştir. Farklı firmaların PACS ürünleri ile DICOM 3.0 ve HL7 standardında entegre olabilmektedir.

AkPACS WADO

Hastane İçi ve Hastane Dışından Görüntüler Web Üzerinde Kolaylıkla Raporlanır

Radyoloji uzmanlarının, kurum dışından raporlama işlemleri yapabilmeleri için geliştirilen, AKGÜN WADO,   kullanıcı dostu, ergonomik ara yüzü sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde radyologların raporlama yapmasına sağlamaktadır.

İşletim Sistemi ve Browser Bağımsızlığı

Web tabanlı çalışan uygulama için bilgisayara ek bir yazılım kurmadan platform bağımsız bütün masa üstü işletim sistemleri uygulamalarında (Windows, Linux) ve birçok yaygın tarayıcıda (Internet Exploreri Google Chrome, Mozilla firefox, Safari) sorunsuz çalışabilmektedir.

Kullanışlı Arayüzü ve Görüntü İşleme Özellikleri

Bütün modaliteler’ den gelen görüntüler üzerinde layout değiştirme, uzunluk ve açı ölçümü, dansite,  döndürme, aynalama, negatif alma, büyüteç, büyütme ve referans line gibi birçok özelliği kullanabilir, daha önce yazılmış olan rapor ve görüntülere aynı ekran üzerinden  kolaylıkla erişebilirsiniz.

AkPACS İş İstasyonu

Genel Özellikleri

MR, CT, PET, CR, NM, DR, Ultrason, Anjio, Endoskobi vb. dijital modalite ile çekimi yapılıp, DICOM 3.0 formatından PACS sunucusuna gönderilen görüntüler AKGÜN Workstation ile indirilerek hızlı ve etkin bir şekilde raporlama işlemi yapılır. AkPACS   İş İstasyonu hızlı ve etkili okuma iş akışı destekleyecek uygulama  özellikleri ile geniş araç seçenekleri  sunarak görüntü okuma ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.

AkPACS İş İstasyonu büyük görüntüleri ayarları ve performansı sayesinde hızlı yükler. Bu görüntüleri yüklemek için harcanan zamanı kısaltarak radyoloji uzmanlarının kısa sürede görüntüleri değerlendirmesine yardımcı olur. AkPACS İş İstasyonu ergonomik, kullanışlı ve özelleştirilebilir ara yüzü sayesinde hızlı ve etkili raporlama işlemleri sağlayarak raporlama işlemlerini hızlandırır.

AkPACS İş İstasyonunda layout değiştirme, uzunluk, açı, dansite, cobb açısı gibi ölçümler yapılabilir;  döndürme, aynalama, negatit alma, büyüteç ve referans line gibi bir çok özelliği kullanabilir, daha önce yazılmış olan rapor ve görüntülere aynı ekran üzerinden  kolaylıkla erişebilirsiniz.

AkPACS İş İstasyonunda raporlar DICOM Structured Report standardına göre hazırlandığı için yazılan raporlar, bu standardı destekleyen bütün sistemler tarafından açılıp görülüp, incelenebilmektedir. İncelenen  ve üzerinde değişiklik yapılan görüntüler kayıt edilip, PACS sunucusuna Presentation State olarak gönderebilirsiniz.

DICOM formatındaki görüntüleri dışarıya JPEG, PNG, AVI gibi bir çok formatta aktararak sunum ve benzeri çalışmalarda kullanabilirsiniz.

AkPACS Dicom Print

Akpacs İş İstasyonunda Dicom Print ve Windows yazıcılardan baskı yapabilirsiniz. Baskı işlemi yapmadan önce layoutları düzenleyebilir, basılmasını istemediğiniz görüntüleri seçerek aradan çıkarabilme gibi bir çok özelliği ile kullanıcı dostu bir ara yüze sahiptir.

Akpacs CD

İstenilen tetkikler CD vd DVD’ye aktarılarak hastaya verebilirsiniz. Bununda dışında piyasada en çok kullanılan Primera, Rimaje CD-Robot sistemleri ile de CD yazım işlemi yapılabilmektedir.

CD-Robot ile yazım yapılması durumunda tetkik bilgileri CD üzerine yazılabilmektedir.

IHE(Integrating the Healthcare Enterprise) Connectathon etkinliğinde, PACS Server, PACS Workstation ve Radyoloji Bilgi Sistemi ürünleriyle büyük bir başarıya imza atan AKGÜN,  ürünlerinin IHE standartlarıyla uyumluluğunu da kanıtlamıştır. IHE testlerinden başarıyla geçen ürünlerimize ait Integration Statement’ lar aşağıdaki tabloda sunulmuştur;


ÜST

Akgün Yazılım © 2021