AKGÜN KHB Veri Paylaşım Sistemi
Yayınlanma Tarihi: 24.07.2013 | Son Güncellenme Tarihi: 27.01.2015

Hastaneler arası Entegre uygulaması;

KHB Veri PaylasimiHastanın diğer hastanelerde yapılan işlemlerini doktor kaydı var ise o doktor tarafından kontrol ve bilgi edinme amaçlı kullanılmaktadır. Verilerin tek merkezde toplanması sebebiyle bu verilerden iş zekâsı modülü ile idari birimlerin istemiş olduğu raporlamaları sunar. Bu raporlar karar destek sistemin alt yapı taşlarını oluşturur.

Bu verilerin tümüne hasta doktora kayıt yapıldıktan sonra muayene sırasında poliklinik ekranında doktora uyarı vererek o hastanın diğer hastanelerde muayene olduğunu ve bu muayene sırasında hastaya yapılan tetkik, tahlil, tanı, karar ve raporlarını görüntüler.  Hastanelerimizde PACS görüntülerini web sayfalarından görüntüleme işlemini yapabiliyorlarsa bu sistem üzerinden diğer hastanelerde PACS görüntülerine erişmeleri sağlanır.  Doktor isterse o kişiye ait diğer hastanelerde yapılan işlemlerine tarih bazında arama yaparak erişebilir.

Merkezde tutulan veriler üzerinden sut tebliğinde bulunan ödeme kuralları tahlil bazında kontroller sağlayarak ileri tetkik ve tedavi için yapılan tüm tahlillerin istekleri yapılması sırasında veri ambarından o tetkiklerin diğer hastanelerde yapıldığı kontrolü yapılır. Eğer diğer hastanelerin birinde yapılması durumunda doktora uyarı vererek o tetkikin sonucuna veya raporuna ulaşabilmesini sağlar. Yinede o tetkikten yapılması istenirse doktordan nedeni yazılması istenerek işleme devam izni verilir.

Bu işlemler sonucunda ise hastaya hastanede yapılan tetkiklerin diğer hastanelerden istenmesi durumu ortadan kalkar ve kurumlar bu durumda tasarruf sağlar. Hastaya gereksiz ileri tetkik ve tanı için yapılan işlemler azalır. Doktora tanı ve tedaviye hızlı karar vermesine yardımcı olur. Hastanın işlemleri kısalır ve hasta memnun kalır. Daha önce başka hastanede gördüğü tedaviyi hasta beyan etmesi durumunda doktor sorgulama yaparak bu tedavinin ayrıntılarına ulaşabilir ve hasta diğer hastaneye giderek gördüğü tedavi hakkında belge almasına gerek kalmaz ve tedavi süreci hızlanır.

Bu sistem sayesinde tek bir merkezden verileri yönetebileceğiniz gibi hastanelerde bu verilerden kendileri açısından tasarruf yaratacak ve tedavi aşamasında yardımcı olabilecek birçok veriye ulaşma imkânı sağlar.


ÜST

Akgün Yazılım © 2021