İlaç Bilgi Sistemi (Vademecum)
Yayınlanma Tarihi: 24.07.2013 | Son Güncellenme Tarihi: 08.11.2018

ilacbilgisistemiTıp alanında çalışan uzmanların sürekli ve kesintisiz olarak erişime ihtiyaç duyduğu veriler olan, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ‘nun  güncel yayınladığı fiyat detayları, geri ödeme bilgisi ve ilaç detay bilgilerini güncel olarak takip edilebilmesini sağlayacakları özel çözüm;

Her ilaç için güncel fiyatları, geri ödeme bilgilerine ,farmakolojik detay bilgilerine, eşdeğerlerine, kullanımı sonucu oluşabilecek semptomlarına  vb… her türlü  bilgisine ulaşılabilir; bu sayede hasta donelerine göre verilen ilaçların oluşturacağı etkileşim ve semptomların sorgulanması sonucu, oluşabilecek tıbbi hatayı en aza indirmeyi sağlamaktadır.

Her ilaç için detaylı “Etken Maddeleri” ve bu etken maddelerin kullanılan doz miktarı da listelenmektedir. Her ilacın prospektüs bilgileri görülebilir ve .pdf  formatında kayıt edilebilir.

İlacın etken maddesine bağlı olarak alternatif ilaçlarına satış fiyatlarıyla beraber ulaşılabilir. İlaç ile etkileşim oluşturabilecek ilaçlar ve gıda listeleri alınabilmekte ve hasta tüketim aşamasında bu bilgiler doğrultusunda kullanıcı uyarılması sağlanabilmektedir.

Verilmesi planlanan ilaçların hastanın tanısına, beslenmesine, semptomlarına ve karakteristik özelliklerine(cinsiyet, kan grubu, emzirme vb…) hangi sebepten dolayı etkileşim, hangi ilaçlar arasında ve ya hangi ilaçta olacaktır bilgisi sorgulanarak, karar verilmesi sağlanmıştır.

Hasta için kullanılması düşünülen ilaç daha önce verilmiş ilaçlar ile etkileşime girecek bir ilaç ise sistem uyarmaktadır. Ayrıca sistemde yeterli stok mevcut değil ise alternatif veya eşdeğer ilaçlarda stok varsa onları görebilir ve hastaya kullanabilir.


ÜST

Akgün Yazılım © 2021